Ubuntu’da MySQL veya MariaDB root (Kök) Parolanızı Sıfırlama

İçindekiler Giriş Ubuntu işletim sistemi altında MySQL veya MariaDB sunucularında çalışırken, root (kök) şifresini kaybetmek veya unutmak sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum, sunucu yöneticileri için ciddi bir sorun olabilir…

Ubuntu Üstünde Grafana Kurulumu

İçindekiler Giriş:Grafana, açık kaynaklı bir veri görselleştirme platformudur. Zaman serisi verilerinizi izlemek ve analiz etmek için panolar, grafikler ve gösterge tabloları oluşturmanıza olanak tanır. Grafana, sunucular, ağlar, web siteleri ve…

CSR Kodu Oluşturma

İçindekiler CSR Kodu Nedir? CSR (Certificate Signing Request) kodu, SSL sertifikası almanın ilk adımıdır ve web sitenizin güvenliğini sağlamak için elzem bir unsurdur. Bu kod, sertifika otoritesine, sertifikanızın çıkarılması için gerekli…

Ubuntu Üstünde MySQL Kurulumu ve Yönetimi

İçindekiler   MySQL Kurulumu Ubuntu işletim sistemi, özellikle sunucu ortamlarında en çok tercih edilen Linux dağıtımlarından biridir. Güçlü ve esnek yapısı sayesinde, birçok veritabanı yönetim sistemiyle uyumlu çalışabilir. Bu rehberde,…

Ubuntu Üstünde InfluxDB Kurulumu

Ubuntu işletim sistemi, dünya genelinde geliştiriciler ve sistem yöneticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu rehberde, InfluxDB kurulumunu basit ve anlaşılır adımlarla ele alacağız.Unutmayın, her adımı dikkatlice takip etmek, sürecin sorunsuz ilerlemesini sağlayacaktır.InfluxDB kurulumuna…